- Loyal
- MF-1312
MF-1312 Bearing | Loyal
| MF-1312 interchange NSK MF-1312 | |
| MF-1312 cross reference NSK MF-1312 | |
| MF-1312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | MF-1312 |
| D | 19 mm |
| d | 10 |
| C | 12 mm |
| B1 | 12.5 |
| B_ | 12.5 |
| da | 12 |
| C0 | 13.28 |
| ra | 0.3 |
| d1 | 10 |
| D_ | 19 |
| C1 | 1,9 mm |
| Fw | 13 mm |
| yobi | MF-1312 |
| Pmax | 6100 |
| ND-Z | 0 |
| C1_C2 | 1.9 |
| NC-DA | 2.273 |
| N-SDM | 0 |
| NB-DI | 0 |
| NC-SLR | 10.11 |
| Weight | 0,012 Kg |
| n_yobi | FIR-101312 |
| LangID | 1 |
| mass_i | 12 |
| NA-DEX | 17.559 |
| N-KBRG | 8230 |
| NC-KMS | 21 |
| NC-RAC | 0 |
| OIL rpm | 7100 |
| GRS rpm | 4300 |
| hidYobi | MF-1312 |
| NC-SLR1 | 0 |
| hidTable | ecat_NSDCNR |
| Size (mm) | 13x19x12 |
| Prod_Type3 | NRB_DC_F-MF_FC_CT |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | MF-1312 |
| Bore Diameter (mm) | 13 |
| Outer Diameter (mm) | 19 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 9,55 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



MF-1312 PDF download