- Loyal
- KT 477N
KT 477N Bearing | Loyal
| KT 477N interchange IKO KT 477N | |
| KT 477N cross reference IKO KT 477N | |
| KT 477N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KT 477N |
| Fw | 4 mm |
| Ew | 7 mm |
| Bc | 7 mm |
| Weight | 0,00047 Kg |
| Bearing number | KT 477N |
| Bore Diameter (mm) | 4 |
| Outer Diameter (mm) | 7 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,3 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



KT 477N PDF download