- Loyal
- KT 404513
KT 404513 Bearing | Loyal
| KT 404513 interchange IKO KT 404513 | |
| KT 404513 cross reference IKO KT 404513 | |
| KT 404513 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KT 404513 |
| Fw | 40 mm |
| Ew | 45 mm |
| Bc | 13 mm |
| Weight | 0,0205 Kg |
| Bearing number | KT 404513 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 45 |
| Basic dynamic load rating (C) | 16,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 29,8 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



KT 404513 PDF download