- Loyal
- KT 354230
KT 354230 Bearing | Loyal
| KT 354230 interchange IKO KT 354230 | |
| KT 354230 cross reference IKO KT 354230 | |
| KT 354230 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KT 354230 |
| Fw | 35 mm |
| Ew | 42 mm |
| Bc | 30 mm |
| Weight | 0,059 Kg |
| Bearing number | KT 354230 |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 42 |
| Basic dynamic load rating (C) | 40,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 70,3 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



KT 354230 PDF download