  • K9X12X13-TV
K9X12X13-TV Bearing | Loyal
K9X12X13-TV interchange INA K9X12X13-TV
K9X12X13-TV cross reference INA K9X12X13-TV
K9X12X13-TV Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: K9X12X13-TV
m 2,1 g / Weight
Bore 0.354 Inch | 9 Millimeter
Noun Bearing
Width 0.512 Inch | 13 Millimeter
UNSPSC 31171512
Category Needle Non Thrust Roller Bearing
Retainer Yes
Separable No
Enclosure Not Applicable
Size (mm) 9x12x13
Inventory 0.0
Component Roller Assembly Only
Closed End Not Applicable
Width (mm) 13
Weight / LBS 0.005
Bc 13 mm
Inch - Metric Metric
nB 27000 1/min / Reference speed
Fw 9 mm
Ew 12 mm
Self Aligning No
nG 31000 1/min / Limiting speed
Cr 5900 N / Dynamic load rating (radial)
Product Group B04144
Thrust Bearing No
Cur 970 N / Fatigue limit load, radial
Keyword String Needle
Other Features Plastic Cage
C0r 7100 N / Static load rating (radial)
Bearing number K9X12X13-TV
Rolling Element Needle Roller Bearing
Long Description 9MM Bore; 12MM Outside Diameter; 13MM Width; Needle Roller Bearing; Roller Assembly Only; No Self Aligning; Retainer; Single Row of Rollers; No Separable