  • K9X12X10-TV
K9X12X10-TV Bearing | Loyal
K9X12X10-TV interchange INA K9X12X10-TV
K9X12X10-TV cross reference INA K9X12X10-TV
K9X12X10-TV Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: K9X12X10-TV
m 1,5 g / Weight
Bore 0.354 Inch | 9 Millimeter
Noun Bearing
Width 0.394 Inch | 10 Millimeter
UNSPSC 31171512
Category Needle Non Thrust Roller Bearing
Retainer Yes
Separable No
Enclosure Not Applicable
Size (mm) 9x12x10
Inventory 0.0
Component Roller Assembly Only
Closed End Not Applicable
Width (mm) 10
Weight / LBS 0.003
Bc 10 mm
Inch - Metric Metric
nB 27500 1/min / Reference speed
Fw 9 mm
Ew 12 mm
Self Aligning No
nG 31000 1/min / Limiting speed
Cr 4500 N / Dynamic load rating (radial)
Product Group B04144
Thrust Bearing No
Cur 680 N / Fatigue limit load, radial
Keyword String Needle
Other Features Plastic Cage
C0r 5000 N / Static load rating (radial)
Bearing number K9X12X10-TV
Rolling Element Needle Roller Bearing
Long Description 9MM Bore; 12MM Outside Diameter; 10MM Width; Needle Roller Bearing; Roller Assembly Only; No Self Aligning; Retainer; Single Row of Rollers; No Separable