  • K8X12X10-TV
K8X12X10-TV Bearing | Loyal
K8X12X10-TV interchange INA K8X12X10-TV
K8X12X10-TV cross reference INA K8X12X10-TV
K8X12X10-TV Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: K8X12X10-TV
m 2 g / Weight
Bore 0.315 Inch | 8 Millimeter
Noun Bearing
Width 0.394 Inch | 10 Millimeter
UNSPSC 31171512
Category Needle Non Thrust Roller Bearing
Retainer Yes
Component Roller Assembly Only
Enclosure Not Applicable
Size (mm) 8x12x10
Inventory 0.0
Separable No
Width (mm) 10
Closed End Not Applicable
Weight / LBS 0.004
nG 31500 1/min / Limiting speed
Cr 5000 N / Dynamic load rating (radial)
Bc 10 mm
Product Group B04144
Ew 12 mm
Fw 8 mm
Self Aligning No
Inch - Metric Metric
nB 29000 1/min / Reference speed
Keyword String Needle
Other Features Plastic Cage
Thrust Bearing No
Bearing number K8X12X10-TV
C0r 4700 N / Static load rating (radial)
Cur 560 N / Fatigue limit load, radial
Rolling Element Needle Roller Bearing
Long Description 8MM Bore; 12MM Outside Diameter; 10MM Width; Needle Roller Bearing; Roller Assembly Only; No Self Aligning; Retainer; Single Row of Rollers; No Separable