  • K8X11X8-TV
K8X11X8-TV Bearing | Loyal
K8X11X8-TV interchange INA K8X11X8-TV
K8X11X8-TV cross reference INA K8X11X8-TV
K8X11X8-TV Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: K8X11X8-TV
m 1 g / Weight
Bore 0.315 Inch | 8 Millimeter
Noun Bearing
Width 0.315 Inch | 8 Millimeter
Enclosure Not Applicable
Size (mm) 8x11x8
Closed End Not Applicable
Width (mm) 8
Weight / LBS 0.002
Bc 8 mm
Inch - Metric Metric
nB 32000 1/min / Reference speed
Fw 8 mm
Ew 11 mm
Self Aligning No
nG 32500 1/min / Limiting speed
Cr 3100 N / Dynamic load rating (radial)
Product Group B04144
Thrust Bearing No
Cur 375 N / Fatigue limit load, radial
Keyword String Needle
Other Features Plastic Cage
C0r 3000 N / Static load rating (radial)
Bearing number K8X11X8-TV
Rolling Element Needle Roller Bearing
Long Description 8MM Bore; 11MM Outside Diameter; 8MM Width; Needle Roller Bearing; Roller Assembly Only; No Self Aligning; Retainer; Single Row of Rollers; No Separable