  • K8X11X13-TV
K8X11X13-TV Bearing | Loyal
K8X11X13-TV interchange INA K8X11X13-TV
K8X11X13-TV cross reference INA K8X11X13-TV
K8X11X13-TV Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: K8X11X13-TV
m 1,7 g / Weight
Bore 0.315 Inch | 8 Millimeter
Noun Bearing
Width 0.512 Inch | 13 Millimeter
Enclosure Not Applicable
Size (mm) 8x11x13
Inventory 0.0
Separable No
Width (mm) 13
Closed End Not Applicable
Weight / LBS 0.004
nG 32500 1/min / Limiting speed
Cr 5100 N / Dynamic load rating (radial)
Bc 13 mm
Product Group B04144
Ew 11 mm
Fw 8 mm
Self Aligning No
Inch - Metric Metric
nB 30500 1/min / Reference speed
Thrust Bearing No
Bearing number K8X11X13-TV
C0r 5800 N / Static load rating (radial)
Cur 790 N / Fatigue limit load, radial
Rolling Element Needle Roller Bearing
Long Description 8MM Bore; 11MM Outside Diameter; 13MM Width; Needle Roller Bearing; Roller Assembly Only; No Self Aligning; Retainer; Single Row of Rollers; No Separable