- Loyal
- 21311RH
21311RH Bearing | Loyal
| 21311RH interchange KOYO 21311RH | |
| 21311RH cross reference KOYO 21311RH | |
| 21311RH Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21311RH |
| D | 120 mm |
| d | 55 mm |
| B | 29 mm |
| C | 29 mm |
| Weight | 1,69 Kg |
| r min. | 2 mm |
| da min. | 65 mm |
| Da max. | 110 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Width (mm) | 29 |
| Bearing number | 21311RH |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| Calculation factor (e) | 0,25 |
| (Oil) Lubrication Speed | 4100 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,65 |
| Calculation factor (Y1) | 2,71 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 144 kN |
| Basic static load rating (C0) | 165 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



21311RH PDF download