- Loyal
- 21311K
21311K Bearing | Loyal
| 21311K interchange NTN 21311K | |
| 21311K cross reference NTN 21311K | |
| 21311K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21311K |
| D | 120 mm |
| d | 55 mm |
| B | 29 mm |
| C | 29 mm |
| r min. | 2 mm |
| Weight | 1,69 Kg |
| da min. | 65 mm |
| series: | 213 |
| Da max. | 110 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Category | Roller Bearings |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Inventory | 0.0 |
| cage type: | Machined |
| bore type: | Tapered 1:12 |
| Width (mm) | 29 |
| maximum rpm: | 3300 rpm |
| closure type: | Open |
| Product Group | B04311 |
| overall width: | 29 mm |
| bore diameter: | 22 mm |
| Bearing number | 21311K |
| cage material: | Brass |
| fillet radius: | 2.5 mm |
| finish/coating: | Uncoated |
| outer ring type: | Not Split |
| bearing material: | Through Hardened Steel |
| outer ring width: | 29 mm |
| inner ring width: | 29 mm |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 1.642 |
| outside diameter: | 120 mm |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| internal clearance: | CN |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| static load capacity: | 163000 N |
| dynamic load capacity: | 145000 N |
| Calculation factor (e) | 0,25 |
| lubrication hole type: | No Holes |
| Calculation factor (Y1) | 2,69 |
| Calculation factor (Y0) | 2,63 |
| (Oil) Lubrication Speed | 4 800 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 3 700 r/min |
| manufacturer product page: | Click here |
| Basic dynamic load rating (C) | 145 kN |
| Basic static load rating (C0) | 163 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



21311K PDF download