- Loyal
- NU 316
NU 316 Bearing | Loyal
| NU 316 interchange SIGMA NU 316 | |
| NU 316 cross reference SIGMA NU 316 | |
| NU 316 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU 316 |
| D | 170 mm |
| d | 80 mm |
| B | 39 mm |
| C | 39 mm |
| Size (mm) | 80x170x39 |
| Width (mm) | 39 |
| Bearing number | NU 316 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



NU 316 PDF download