- Loyal
- 21311EK
21311EK Bearing | Loyal
| 21311EK interchange SKF 21311EK | |
| 21311EK cross reference SKF 21311EK | |
| 21311EK Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21311EK |
| C | 29 mm |
| B | 29 mm |
| K | 3 mm |
| b | 6 mm |
| d | 55 mm |
| D | 120 mm |
| d2 | 72,7 mm |
| D1 | 96,2 mm |
| Weight | 1,7 Kg |
| ra max. | 2 mm |
| r1 min. | 2 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| da min. | 66 mm |
| Da max. | 109 mm |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Width (mm) | 29 |
| Limiting speed | 7500 r/min |
| Bearing number | 21311EK |
| Reference speed | 5600 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| Calculation factor (e) | 0,24 |
| Fatigue load limit (Pu) | 18,6 |
| Calculation factor (Y0) | 2,8 |
| Calculation factor (Y1) | 2,8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 156 kN |
| Basic static load rating (C0) | 166 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



21311EK PDF download