- Loyal
- 21311EAE4
21311EAE4 Bearing | Loyal
| 21311EAE4 interchange NSK 21311EAE4 | |
| 21311EAE4 cross reference NSK 21311EAE4 | |
| 21311EAE4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21311EAE4 |
| e | 0.23 |
| d | 55 mm |
| B | 29 mm |
| D | 120 mm |
| C | 29 mm |
| r | 2 |
| Y2 | 4.4 |
| D_ | 120 |
| Y1 | 3 |
| Z_ | 19 |
| B_ | 29 |
| Y0 | 2.9 |
| ra | 2 |
| C0 | 174 |
| X0 | 1 |
| X1 | 1 |
| X2 | 0.67 |
| Y3 | 3 |
| DI_ | 74.111 |
| DA_ | 13.02 |
| HPS | HPS |
| SIR | 10.3 |
| DE_ | 99.856 |
| mass | 1.58 |
| ALP3 | 0 |
| ALP1 | 8 |
| ALP2 | 38 |
| SDM_ | 86.983 |
| bomp | 21311EAE4 |
| Bore | 2.165 Inch | 55 Millimeter |
| SBRG | 3 |
| KBRG | 2328 |
| yobi | 21311EAE4 |
| Noun | Bearing |
| Width | 1.142 Inch | 29 Millimeter |
| UNSPSC | 31171510 |
| da max | 72 mm |
| Da min | 98 mm |
| da min | 65 |
| ALPHA_ | 0.151 |
| Weight | 1,58 Kg |
| LangID | 1 |
| r min. | 2 mm |
| ra max. | 2 mm |
| da min. | 65 mm |
| Da max. | 110 mm |
| D_a min | 98 |
| series: | 213 |
| TSR rpm | 5300 |
| D_a max | 110 |
| hidYobi | 21311EAE4 |
| GRS rpm | 4500 |
| Oil rpm | 5600 |
| hidTable | ecat_NSSPHR |
| Category | Spherical Roller Bearing |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Inventory | 0.0 |
| Macha rpm | 8000 |
| Enclosure | Open |
| bore type: | Straight |
| Prod_Type3 | SRB_CTB_CB |
| cage type: | Inner Ring Guided |
| Width (mm) | 29 |
| maximum rpm: | 5600 RPM |
| Bore Profile | Straight |
| Weight / LBS | 1.65 |
| Inch - Metric | Metric |
| closure type: | Open |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B04311 |
| Bearing number | 21311EAE4 |
| overall width: | 29 mm |
| bore diameter: | 55 mm |
| Relubricatable | Yes |
| fillet radius: | 2 mm |
| Keyword String | Spherical |
| cage material: | Steel |
| Mounting Method | Shaft Mount |
| Rolling Element | Spherical Roller Bearing |
| finish/coating: | Uncoated |
| Manufacturer URL | http://www.nskamericas.com |
| Outside Diameter | 4.724 Inch | 120 Millimeter |
| Long Description | 55MM Straight Bore; 120MM Outside Diameter; 29MM Width; C0-Medium Clearance; Shaft Mount; Double Row of Spherical Roller Bearings; Steel Cage Material; Open Enclosure; Relubricatable |
| outer ring type: | Not Split |
| outside diameter: | 120 mm |
| Withdrawal Sleeve | Not Applicable |
| bearing material: | Steel |
| Manufacturer Name | NSK |
| Weight / Kilogram | 1.65 |
| outer ring width: | 29 mm |
| precision rating: | RBEC 1 (ISO Class Normal) |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Adapter Part Number | Not Applicable Inch | Not Applicable Millimeter |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| internal clearance: | C0 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| static load capacity: | 174000 N |
| Calculation factor (e) | 0,23 |
| lubrication hole type: | Lubrication Groove & Hole |
| dynamic load capacity: | 178000 N |
| Harmonized Tariff Code | 84823080 |
| Calculation factor (Y2) | 4,4 |
| (Oil) Lubrication Speed | 5300 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,9 |
| Manufacturer Item Number | 21311EAE4 |
| Number of Rows of Rollers | Double Row |
| (Grease) Lubrication Speed | 4300 r/min |
| operating temperature range: | Maximum of +200 °C |
| Basic static load rating (C0) | 174 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 142 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



21311EAE4 PDF download