- Loyal
- 21311-E1-K + H311
21311-E1-K + H311 Bearing | Loyal
| 21311-E1-K + H311 interchange FAG 21311-E1-K + H311 | |
| 21311-E1-K + H311 cross reference FAG 21311-E1-K + H311 | |
| 21311-E1-K + H311 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21311-E1-K + H311 |
| H311 / Adapter sleeve | |
| e | 0,23 |
| D | 120 mm |
| B | 29 mm |
| l | 45 mm |
| c | 13 mm |
| m | 1,28 kg / Weight |
| d | 55 mm |
| Size (mm) | 50x120x29 |
| Width (mm) | 29 |
| m1 | 0,35 kg |
| Cr | 160000 N / Dynamic load rating (radial) |
| ns | 6,5 mm |
| ds | 3,2 mm |
| nB | 20200 N / Fatigue limit load, radial |
| d2 | 71,6 mm |
| Dm | 75 mm |
| D1 | 98,3 mm |
| Y2 | 4,44 |
| Y0 | 2,92 |
| nG | 8100 1/min / Limiting speed |
| Y1 | 2,98 |
| C0r | 155000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 21311-E1-K + H311 |
| d1H | 50 mm |
| rmin | 2 mm |
| ra max | 2 mm |
| da max | 71 mm |
| Da max | 109 mm |
| Ba min | 6 mm |
| db min | 60 mm |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



21311-E1-K + H311 PDF download