- Loyal
- YT 2025
YT 2025 Bearing | Loyal
| YT 2025 interchange IKO YT 2025 | |
| YT 2025 cross reference IKO YT 2025 | |
| YT 2025 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | YT 2025 |
| D | 27 mm |
| C | 25 mm |
| Fw | 20 mm |
| Weight | 0,041 Kg |
| Size (mm) | 20x27x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | YT 2025 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 27 |
| Basic dynamic load rating (C) | 30 kN |
| Basic static load rating (C0) | 58,3 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



YT 2025 PDF download