- Loyal
- 21311-E1-K
21311-E1-K Bearing | Loyal
| 21311-E1-K interchange FAG 21311-E1-K | |
| 21311-E1-K cross reference FAG 21311-E1-K | |
| 21311-E1-K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21311-E1-K |
| m | 1,28 kg / Weight |
| d | 55 mm |
| D | 120 mm |
| B | 29 mm |
| e | 0,23 |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Width (mm) | 29 |
| ns | 6,5 mm |
| ds | 3,2 mm |
| Y1 | 2,98 |
| Y2 | 4,44 |
| Y0 | 2,92 |
| d2 | 71,6 mm |
| D1 | 98,3 mm |
| nG | 8100 1/min / Limiting speed |
| nB | 5000 1/min |
| Cr | 160000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 155000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 21311-E1-K |
| Cur | 20200 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 2 mm |
| ra max | 2 mm |
| da min | 66 mm |
| Da max | 109 mm |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



21311-E1-K PDF download