- Loyal
- 6204
6204 Bearing | Loyal
| 6204 interchange KBC 6204 | |
| 6204 cross reference KBC 6204 | |
| 6204 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6204 |
| D | 47 mm |
| d | 20 mm |
| B | 14 mm |
| C | 14 mm |
| r | 1 mm |
| Weight | 0.104 Kg |
| Size (mm) | 20x47x14 |
| Width (mm) | 14 |
| Bearing number | 6204 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| (Grease) Lubrication Speed | 15000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,65 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



6204 PDF download