- Loyal
- 21311 KCW33+H311
21311 KCW33+H311 Bearing | Loyal
| 21311 KCW33+H311 interchange Loyal 21311 KCW33+H311 | |
| 21311 KCW33+H311 cross reference Loyal 21311 KCW33+H311 | |
| 21311 KCW33+H311 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 21311 KCW33+H311 |
| d | 55 mm |
| D | 120 mm |
| B | 29 mm |
| C | 29 mm |
| d1 | 50 mm |
| B1 | 45 mm |
| B2 | 12 mm |
| Weight | 1,55 Kg |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Width (mm) | 29 |
| Bearing number | 21311 KCW33+H311 |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 138 kN |
| Basic static load rating (C0) | 163 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



21311 KCW33+H311 PDF download