- Loyal
- 36060
36060 Bearing | Loyal
| 36060 interchange PSL 36060 | |
| 36060 cross reference PSL 36060 | |
| 36060 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 36060 |
| D | 460 mm |
| d | 300 mm |
| T | 290 mm |
| A | 69,25 mm |
| db min | 330 mm |
| Weight | 169 Kg |
| Db min. | 415 mm |
| ra max. | 3 mm |
| r1 min. | 4 mm |
| r2 min. | 4 mm |
| Size (mm) | 300x460x290 |
| Width (mm) | 290 |
| Bearing number | 36060 |
| Bore Diameter (mm) | 300 |
| Outer Diameter (mm) | 460 |
| Calculation factor (e) | 0,44 |
| (Oil) Lubrication Speed | 380 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 1,5 |
| Calculation factor (Y1) | 1,5 |
| (Grease) Lubrication Speed | 290 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2908 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6755 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



36060 PDF download