- Loyal
- 6203LU
6203LU Bearing | Loyal
| 6203LU interchange NTN 6203LU | |
| 6203LU cross reference NTN 6203LU | |
| 6203LU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6203LU |
| D | 40,000 mm |
| d | 17,000 mm |
| B | 12,000 mm |
| C | 12,000 mm |
| f0 | 12.8 |
| Noun | Bearing |
| Mass | 0.07 kg |
| Bore | 0.669 Inch | 17 Millimeter |
| UNSPSC | 31171504 |
| da min | 21 mm |
| da max | 23 mm |
| rs min | 0.6 mm |
| Da max | 36 mm |
| ra max | 0.6 mm |
| series: | 62 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | 1 Seal |
| Size (mm) | 17x40x12 |
| Snap Ring | No |
| bore type: | Round |
| Width (mm) | 12,000 |
| maximum rpm: | 21000 RPM |
| Weight / LBS | 0.138 |
| Nlim (grease) | 12,000 rpm |
| closure type: | Single Seal |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Keyword String | Ball |
| bore diameter: | 17 mm |
| overall width: | 12 mm |
| cage material: | Steel |
| Enclosure Type | Contact Seal |
| Bearing number | 6203LU |
| fillet radius: | 0.6 mm |
| Dynamic load, C | 9.6 kN |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| finish/coating: | Uncoated |
| Static load, C0 | 4.6 kN |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outside Diameter | 1.575 Inch | 40 Millimeter |
| Long Description | 17MM Bore; 40MM Outside Diameter; 12MM Outer Race Diameter; 1 Seal; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features |
| Outer Race Width | 0.472 Inch | 12 Millimeter |
| outside diameter: | 40 mm |
| precision rating: | ISO Class 0 |
| outer ring width: | 12 mm |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 0.062 |
| inner ring width: | 12 mm |
| Bore Diameter (mm) | 17,000 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| internal clearance: | CN |
| Outer Diameter (mm) | 40,000 |
| snap ring included: | Without Snap Ring |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| row type & fill slot: | Single Row Non-Fill Slot |
| maximum rpm (grease): | 12000 rpm |
| static load capacity: | 4600 N |
| Radial clearance class | CN |
| Fatigue limit load, Cu | 0.21 kN |
| dynamic load capacity: | 9600 N |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Manufacturer Item Number | 6203LU |
| Internal Special Features | No |
| manufacturer product page: | Click here |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Max operating temperature, Tmax | 110 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -25 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.38 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 4.37 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 2.63 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 3.78 Hz |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



6203LU PDF download