- Loyal
- 360/500
360/500 Bearing | Loyal
| 360/500 interchange PSL 360/500 | |
| 360/500 cross reference PSL 360/500 | |
| 360/500 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 360/500 |
| D | 720 mm |
| d | 500 mm |
| T | 400 mm |
| A | 95 mm |
| db min | 540 mm |
| Weight | 504 Kg |
| Db min. | 660 mm |
| ra max. | 5 mm |
| r1 min. | 6 mm |
| r2 min. | 6 mm |
| Size (mm) | 500x720x400 |
| Width (mm) | 400 |
| Bearing number | 360/500 |
| Bore Diameter (mm) | 500 |
| Outer Diameter (mm) | 720 |
| Calculation factor (e) | 0,47 |
| (Oil) Lubrication Speed | 190 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 1,4 |
| Calculation factor (Y1) | 1,4 |
| (Grease) Lubrication Speed | 140 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 5387 kN |
| Basic static load rating (C0) | 14325 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



360/500 PDF download