- Loyal
- 749AR/742
749AR/742 Bearing | Loyal
| 749AR/742 interchange KOYO 749AR/742 | |
| 749AR/742 cross reference KOYO 749AR/742 | |
| 749AR/742 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 749AR/742 |
| C | 36,512 mm |
| a | 32,4 mm |
| e | 0.33 |
| d | 82,55 mm |
| D | 150,089 mm |
| T | 44,45 mm |
| B | 46,672 mm |
| db | 93.0 |
| da | 99.0 |
| Cr | 330 |
| Da | 134 mm |
| Db | 142 mm |
| Cu | 50.1 |
| Y1 | 1.84 |
| Y0 | 1.01 |
| C0r | 368 |
| a(mm) | 32.4 |
| Weight | 3,29 Kg |
| r(min) | 3.6 |
| db min | 93 mm |
| r min. | 3,6 mm |
| ra max. | 3,6 mm |
| r1(min) | 3.2 |
| rb(max) | 3.2 |
| ra(max) | 3.6 |
| da min. | 99 mm |
| r2 min. | 3,2 mm |
| rb max. | 3,2 mm |
| Oil lub. | 3400 |
| Size (mm) | 82.55x150.089x44.45 |
| Width (mm) | 44,45 |
| Bearing No. | 749AR/742 |
| Grease lub. | 2500 |
| Bearing number | 749AR/742 |
| (Refer.)Mass(kg) | 3.29 |
| Bore Diameter (mm) | 82,55 |
| Outer Diameter (mm) | 150,089 |
| Calculation factor (e) | 0,33 |
| Calculation factor (Y0) | 1,01 |
| (Oil) Lubrication Speed | 3400 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 2500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 264 kN |
| Basic static load rating (C0) | 368 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



749AR/742 PDF download