- Loyal
- 6202ZZ
6202ZZ Bearing | Loyal
| 6202ZZ interchange KBC 6202ZZ | |
| 6202ZZ cross reference KBC 6202ZZ | |
| 6202ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202ZZ |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| r | 0.6 mm |
| Weight | 0.046 Kg |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | 6202ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,65 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



6202ZZ PDF download