- Loyal
- 6202ZNR
6202ZNR Bearing | Loyal
| 6202ZNR interchange NTN 6202ZNR | |
| 6202ZNR cross reference NTN 6202ZNR | |
| 6202ZNR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202ZNR |
| f | 1.12 mm |
| d | 15,000 mm |
| D | 35,000 mm |
| B | 11,000 mm |
| C | 11,000 mm |
| f0 | 12.7 |
| Noun | Bearing |
| Bore | 0.591 Inch | 15 Millimeter |
| Mass | 0.04 kg |
| b min | 1.35 mm |
| a min | 1.9 mm |
| b max | 1.65 mm |
| a max | 2.06 mm |
| UNSPSC | 31171504 |
| D4 max | 39.7 mm |
| da min | 19 mm |
| Da max | 31 mm |
| ra max | 0.6 mm |
| Db min | 40.5 mm |
| r0 max | 0.4 mm |
| Ca min | 2.92 mm |
| D3 max | 33.17 mm |
| rs min | 0.6 mm |
| Ca max | 3.18 mm |
| rNs min | 0.5 mm |
| rNa max | 0.5 mm |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Snap Ring | Yes |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Enclosure | 1 Metal Shield |
| Width (mm) | 11,000 |
| Nlim (oil) | 23,000 rpm |
| Weight / LBS | 0.099 |
| Nlim (grease) | 19,000 rpm |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Keyword String | Ball |
| Other Features | Deep Groove | With Snap Ring |
| Bearing number | 6202ZNR |
| Dynamic load, C | 7.75 kN |
| Static load, C0 | 3.6 kN |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 15MM Bore; 35MM Outside Diameter; 11MM Outer Race Width; 1 Metal Shield; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Stee |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outside Diameter | 1.378 Inch | 35 Millimeter |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Outer Race Width | 0.433 Inch | 11 Millimeter |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 0.047 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 15,000 |
| Outer Diameter (mm) | 35,000 |
| Snap ring reference | R35 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Fatigue limit load, Cu | 0.16 kN |
| Radial clearance class | CN |
| Internal Special Features | No |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.37 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 4.39 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 2.61 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 3.68 Hz |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



6202ZNR PDF download