- Loyal
- 6202ZENR
6202ZENR Bearing | Loyal
| 6202ZENR interchange NACHI 6202ZENR | |
| 6202ZENR cross reference NACHI 6202ZENR | |
| 6202ZENR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202ZENR |
| a | 2.06 mm |
| f | 1.12 mm |
| b | 1.35 mm |
| d | 15 mm |
| D | 35 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| r1 | 0.5 mm |
| D2 | 39.7 mm |
| D1 | 33.17 mm |
| Width | 11 mm |
| Weight | 0.045 Kg |
| r min. | 0.6 mm |
| b (min) | 1.4 mm |
| r1 min. | 0.5 mm |
| a (max) | 2.1 mm |
| Cy (max) | 2.9 mm |
| D1 (max) | 33.2 mm |
| ra (max) | 0.6 mm |
| Da (max) | 30 mm |
| da (min) | 20 mm |
| Dx (min) | 40.5 mm |
| Factor fo | 13.1 |
| Bore Size | 15 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Enclosure | Single Shield with Snap Ring |
| Width (mm) | 11 |
| Configuration | Single Row |
| Bearing number | 6202ZENR |
| Snap Ring Width | 1.1 mm |
| Outside Diameter | 35 mm |
| Radial Clearance | 0.003 to 0.018 mm |
| Static Load Rating | 3,700 N |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Dynamic Load Rating | 7,650 N |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Limiting Speed - Oil | 24,000 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 0.6 mm |
| Limiting Speed - Grease | 20,000 rpm |
| Snap Ring Outside Diameter | 39.7 mm |
| (Grease) Lubrication Speed | 19000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 3,7 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,65 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



6202ZENR PDF download