- Loyal
- 6202UUF2
6202UUF2 Bearing | Loyal
| 6202UUF2 interchange KBC 6202UUF2 | |
| 6202UUF2 cross reference KBC 6202UUF2 | |
| 6202UUF2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202UUF2 |
| D | 40 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| r | 0.6 mm |
| Weight | 0.048 Kg |
| Size (mm) | 15x40x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | 6202UUF2 |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 40 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,65 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,7 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



6202UUF2 PDF download