- Loyal
- 6202P
6202P Bearing | Loyal
| 6202P interchange Loyal 6202P | |
| 6202P cross reference Loyal 6202P | |
| 6202P Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202P |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| d1 | 21,2 mm |
| D1 | 29,2 mm |
| Weight | 0,039 Kg |
| r5 min. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | 6202P |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| (Grease) Lubrication Speed | 19000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,7 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



6202P PDF download