- Loyal
- 6202NR
6202NR Bearing | Loyal
| 6202NR interchange NSK 6202NR | |
| 6202NR cross reference NSK 6202NR | |
| 6202NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202NR |
| f | 1,12 mm |
| r | 0.6 |
| d | 15 mm |
| D | 35 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| a | 2,06 mm |
| b | 1,35 mm |
| D1 | 33,17 mm |
| fo | 13.2 |
| C0 | 3.75 |
| ra | 0.6 |
| D2 | 39,7 mm |
| Cy | 2.9 |
| ro | 0.4 |
| Dx | 40.5 |
| rn | 0,5 mm |
| D_ | 35 |
| B_ | 11 |
| Z_ | 8 |
| SRI | 3.01 |
| D_a | 31 |
| DE_ | 31.453 |
| SRE | 3.16 |
| DA_ | 5.953 |
| DI_ | 19.547 |
| Noun | Bearing |
| SDM_ | 25.5 |
| Bore | 0.591 Inch | 15 Millimeter |
| SRIX | 0.015 |
| SRIN | 0 |
| SREX | 0.03 |
| SREN | 0 |
| KBRG | 6101 |
| bomp | 0 |
| mass | 0.045 |
| yobi | 6202NR |
| SBRG | 2 |
| da min | 19 |
| Weight | 0,045 Kg |
| UNSPSC | 31171504 |
| r min. | 0,6 mm |
| ALPHA_ | 0 |
| da max | 20,5 mm |
| LangID | 1 |
| C_conv | 7650 |
| hidYobi | 6202NR |
| ra max. | 0,6 mm |
| Da max. | 31 mm |
| Oil rpm | 24000 |
| da min. | 19 mm |
| GRS rpm | 20000 |
| r0 max. | 0,4 mm |
| hidTable | ecat_NSRDGB |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Snap Ring | Yes |
| Enclosure | Open |
| Width (mm) | 11 |
| Prod_Type3 | DGBB_SR_NR_OT |
| Weight / LBS | 0.0992 |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Bearing number | 6202NR |
| Other Features | Deep Groove | With Snap Ring |
| Keyword String | Ball |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Outer Race Width | 0.433 Inch | 11 Millimeter |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Long Description | 15MM Bore; 35MM Outside Diameter; 11MM Outer Race Width; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Steel Cage |
| Manufacturer URL | http://www.nskamericas.com |
| Outside Diameter | 1.378 Inch | 35 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 0.045 |
| Manufacturer Name | NSK |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| (Oil) Lubrication Speed | 24 000 r/min |
| Internal Special Features | No |
| (Grease) Lubrication Speed | 20 000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 3,75 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,65 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



6202NR PDF download