- Loyal
- 6202NR
6202NR Bearing | Loyal
| 6202NR interchange KOYO 6202NR | |
| 6202NR cross reference KOYO 6202NR | |
| 6202NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202NR |
| f | 1,07 mm |
| d | 15 mm |
| D | 35 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| a | 2,06 mm |
| b | 1,5 mm |
| f0 | 13.2 |
| Cu | 0.290 |
| Cr | 9.55 |
| D2 | 39,7 mm |
| D1 | 33,17 mm |
| C0r | 3.75 |
| r min. | 0,6 mm |
| r(min) | 0.6 |
| Weight | 0,045 Kg |
| Da(max) | 31 |
| rb(max) | 0.5 |
| ra(max) | 0.6 |
| r1(min) | 0.5 |
| D2(min) | 39.7 |
| da min. | 19 mm |
| Dx(min) | 40.5 |
| r0 max. | 0,4 mm |
| Cy(max) | 2.92 |
| Da max. | 31 mm |
| da(min) | 19 |
| r1 min. | 0,5 mm |
| Oil lub. | 24000 |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| f(�}0.05) | 1.07 |
| Grease lub. | 20000 |
| Bearing No. | 6202NR |
| Bearing number | 6202NR |
| (Refer.)Mass(kg) | 0.045 |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| (Oil) Lubrication Speed | 24000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 20000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,65 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,75 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



6202NR PDF download