- Loyal
- 6202N
6202N Bearing | Loyal
| 6202N interchange KOYO 6202N | |
| 6202N cross reference KOYO 6202N | |
| 6202N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202N |
| C | 11 mm |
| a | 2,06 mm |
| f | 1,07 mm |
| b | 1,5 mm |
| d | 15 mm |
| D | 35 mm |
| B | 11 mm |
| D1 | 33,17 mm |
| D2 | 39,7 mm |
| Weight | 0,045 Kg |
| r min. | 0,6 mm |
| da min. | 19 mm |
| Da max. | 31 mm |
| r0 max. | 0,4 mm |
| r1 min. | 0,5 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | 6202N |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| (Oil) Lubrication Speed | 24000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 20000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,65 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,75 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



6202N PDF download