- Loyal
- 6202LU
6202LU Bearing | Loyal
| 6202LU interchange NTN 6202LU | |
| 6202LU cross reference NTN 6202LU | |
| 6202LU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202LU |
| D | 35,000 mm |
| d | 15,000 mm |
| B | 11,000 mm |
| C | 11,000 mm |
| f0 | 12.7 |
| Noun | Bearing |
| Mass | 0.04 kg |
| Bore | 0.591 Inch | 15 Millimeter |
| UNSPSC | 31171504 |
| da min | 19 mm |
| da max | 20 mm |
| rs min | 0.6 mm |
| Da max | 31 mm |
| ra max | 0.6 mm |
| series: | 62 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | 1 Seal |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Snap Ring | No |
| bore type: | Round |
| Width (mm) | 11,000 |
| maximum rpm: | 23000 RPM |
| Weight / LBS | 0.099 |
| Nlim (grease) | 15,000 rpm |
| closure type: | Single Seal |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Keyword String | Ball |
| bore diameter: | 15 mm |
| overall width: | 11 mm |
| cage material: | Steel |
| Enclosure Type | Contact Seal |
| Bearing number | 6202LU |
| fillet radius: | 0.6 mm |
| Dynamic load, C | 7.75 kN |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| finish/coating: | Uncoated |
| Static load, C0 | 3.6 kN |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outside Diameter | 1.378 Inch | 35 Millimeter |
| Long Description | 15MM Bore; 35MM Outside Diameter; 11MM Outer Race Diameter; 1 Seal; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features |
| Outer Race Width | 0.433 Inch | 11 Millimeter |
| outside diameter: | 35 mm |
| precision rating: | ISO Class 0 |
| outer ring width: | 11 mm |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 0.05 |
| inner ring width: | 11 mm |
| Bore Diameter (mm) | 15,000 |
| Internal Clearance | C3-Loose |
| Outer Diameter (mm) | 35,000 |
| internal clearance: | CN |
| snap ring included: | Without Snap Ring |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| row type & fill slot: | Single Row Non-Fill Slot |
| maximum rpm (grease): | 15000 rpm |
| static load capacity: | 3600 N |
| Radial clearance class | CN |
| Fatigue limit load, Cu | 0.16 kN |
| dynamic load capacity: | 7750 N |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Manufacturer Item Number | 6202LU |
| Internal Special Features | No |
| manufacturer product page: | Click here |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Max operating temperature, Tmax | 110 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -25 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.37 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 4.39 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 2.61 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 3.68 Hz |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



6202LU PDF download