- Loyal
- 6202LLBNR
6202LLBNR Bearing | Loyal
| 6202LLBNR interchange NTN 6202LLBNR | |
| 6202LLBNR cross reference NTN 6202LLBNR | |
| 6202LLBNR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202LLBNR |
| D | 35,000 mm |
| d | 15,000 mm |
| B | 11,000 mm |
| C | 11,000 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 0.591 Inch | 15 Millimeter |
| UNSPSC | 31171504 |
| series: | 62 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Snap Ring | Yes |
| Enclosure | 2 Seals |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Inventory | 0.0 |
| bore type: | Round |
| Width (mm) | 11,000 |
| maximum rpm: | 23000 RPM |
| Weight / LBS | 0.099 |
| closure type: | Double Sealed |
| Product Group | B00308 |
| Cage Material | Steel |
| Inch - Metric | Metric |
| fillet radius: | 0.6 mm |
| overall width: | 11 mm |
| bore diameter: | 15 mm |
| Keyword String | Ball |
| cage material: | Steel |
| Bearing number | 6202LLBNR |
| Other Features | Deep Groove | Non-Friction Nitrile Rubber Seal | With Snap Ring | Shell Alvania Prelubricated |
| Enclosure Type | Non-Contact Seal |
| finish/coating: | Uncoated |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outside Diameter | 1.378 Inch | 35 Millimeter |
| Outer Race Width | 0.433 Inch | 11 Millimeter |
| Long Description | 15MM Bore; 35MM Outside Diameter; 11MM Outer Race Width; 2 Seals; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Steel Cage; |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| precision rating: | ISO Class 0 |
| outside diameter: | 35 mm |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 0 |
| inner ring width: | 11 mm |
| outer ring width: | 11 mm |
| Bore Diameter (mm) | 15,000 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| snap ring included: | With Snap Ring |
| Outer Diameter (mm) | 35,000 |
| internal clearance: | CN |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| maximum rpm (grease): | 19000 rpm |
| row type & fill slot: | Single Row Non-Fill Slot |
| static load capacity: | 3600 N |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| dynamic load capacity: | 7750 N |
| Internal Special Features | No |
| manufacturer product page: | Click here |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



6202LLBNR PDF download