- Loyal
- 6202LB
6202LB Bearing | Loyal
| 6202LB interchange NTN 6202LB | |
| 6202LB cross reference NTN 6202LB | |
| 6202LB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202LB |
| D | 35,000 mm |
| d | 15,000 mm |
| B | 11,000 mm |
| C | 11,000 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 0.591 Inch | 15 Millimeter |
| UNSPSC | 31171504 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Snap Ring | No |
| Enclosure | 1 Seal |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11,000 |
| Weight / LBS | 0.099 |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Inch - Metric | Metric |
| Keyword String | Ball |
| Other Features | Deep Groove | Non-Friction Nitrile Rubber Seal |
| Enclosure Type | Non-Contact Seal |
| Bearing number | 6202LB |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Outside Diameter | 1.378 Inch | 35 Millimeter |
| Long Description | 15MM Bore; 35MM Outside Diameter; 11MM Outer Race Width; 1 Seal; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Steel Cage; N |
| Outer Race Width | 0.433 Inch | 11 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 15,000 |
| Outer Diameter (mm) | 35,000 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Manufacturer Item Number | 6202LB |
| Internal Special Features | No |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



6202LB PDF download