- Loyal
- TR 9311850
TR 9311850 Bearing | Loyal
| TR 9311850 interchange IKO TR 9311850 | |
| TR 9311850 cross reference IKO TR 9311850 | |
| TR 9311850 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | TR 9311850 |
| D | 118 mm |
| C | 50 mm |
| Fw | 93 mm |
| r min. | 1 mm |
| Weight | 1,21 Kg |
| Da max. | 113 mm |
| Size (mm) | 93x118x50 |
| Width (mm) | 50 |
| Bearing number | TR 9311850 |
| Bore Diameter (mm) | 93 |
| Outer Diameter (mm) | 118 |
| Basic dynamic load rating (C) | 165 kN |
| Basic static load rating (C0) | 329 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



TR 9311850 PDF download