- Loyal
- 6202L11-H-20
6202L11-H-20 Bearing | Loyal
| 6202L11-H-20 interchange NSK 6202L11-H-20 | |
| 6202L11-H-20 cross reference NSK 6202L11-H-20 | |
| 6202L11-H-20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202L11-H-20 |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | 6202L11-H-20 |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6 500 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



6202L11-H-20 PDF download