- Loyal
- YH-1312
YH-1312 Bearing | Loyal
| YH-1312 interchange NSK YH-1312 | |
| YH-1312 cross reference NSK YH-1312 | |
| YH-1312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | YH-1312 |
| D | 28,575 mm |
| C | 19,05 mm |
| Fw | 20,638 mm |
| Weight | 0,037 Kg |
| Size (mm) | 20.638x28.575x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Bearing number | YH-1312 |
| Bore Diameter (mm) | 20,638 |
| Outer Diameter (mm) | 28,575 |
| Basic dynamic load rating (C) | 25,6 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



YH-1312 PDF download