- Loyal
- 6202/HR11QN
6202/HR11QN Bearing | Loyal
| 6202/HR11QN interchange SKF 6202/HR11QN | |
| 6202/HR11QN cross reference SKF 6202/HR11QN | |
| 6202/HR11QN Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202/HR11QN |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| D1 | 29 mm |
| d1 | 21,5 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 0.591 Inch | 15 Millimeter |
| UNSPSC | 31171504 |
| Weight | 0,0145 Kg |
| r1 min. | 0,9 mm |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No |
| Width (mm) | 11 |
| Weight / LBS | 0.099 |
| Inch - Metric | Metric |
| Product Group | B00308 |
| Cage Material | Polyamide |
| Keyword String | Ball |
| Other Features | Deep Groove | Polymer Ball Bearing | POM Inner Ring and Outer Ring | Glass Ball |
| Bearing number | 6202/HR11QN |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Outer Race Width | 0.433 Inch | 11 Millimeter |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Outside Diameter | 1.378 Inch | 35 Millimeter |
| Long Description | 15MM Bore; 35MM Outside Diameter; 11MM Outer Race Width; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Polyamide Cage |
| Manufacturer Name | SKF |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Internal Special Features | No |
| Basic static load rating (C0) | 0,17 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,25 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



6202/HR11QN PDF download