- Loyal
- 6202-ZNR
6202-ZNR Bearing | Loyal
| 6202-ZNR interchange SKF 6202-ZNR | |
| 6202-ZNR cross reference SKF 6202-ZNR | |
| 6202-ZNR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202-ZNR |
| C | 2.06 mm |
| f | 1.12 mm |
| d | 15 mm |
| D | 35 mm |
| B | 11 mm |
| b | 1.35 mm |
| Snap ring | SP 35 |
| Size (mm) | 35x15x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Mass bearing | 0.045 kg |
| D3 | 33.17 mm |
| D4 | 39.7 mm |
| r0 | 0.4 mm |
| D2 | 30.35 mm |
| D4 | 39.7 mm |
| D3 | 33.17 mm |
| d1 | 21.7 mm |
| Limiting speed | 28000 r/min |
| Bearing number | 6202-ZNR |
| Reference speed | 43000 r/min |
| r0 max. | 0.4 mm |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| ra max. | 0.6 mm |
| Ca max. | 3.18 mm |
| ba min. | 1.5 mm |
| Db min. | 41 mm |
| Da max. | 30.8 mm |
| da max. | 21.6 mm |
| da min. | 19.2 mm |
| Outer Diameter (mm) | 15 |
| r1,2 min. | 0.6 mm |
| ba - min. | 1.5 mm |
| Db - min. | 41 mm |
| da - min. | 19.2 mm |
| Ca - max. | 3.18 mm |
| da - max. | 21.6 mm |
| Da - max. | 30.8 mm |
| ra - max. | 0.6 mm |
| D2 ≈ | 30.5 mm |
| d1 ≈ | 21.7 mm |
| r1,2 - min. | 0.6 mm |
| Basic dynamic load rating C | 8.06 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 8.1 kN |
| Fatigue load limit Pu | 0.16 kN |
| Calculation factor kr | 0.025 |
| Calculation factor f0 | 13 |
| Calculation factor - kr | 0.025 |
| Calculation factor - f0 | 13 |
| Fatigue load limit - Pu | 0.16 kN |
| Basic static load rating C0 | 3.75 kN |
| Basic static load rating - C0 | 3.8 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



6202-ZNR PDF download