- Loyal
- 6202-ZNR
6202-ZNR Bearing | Loyal
| 6202-ZNR interchange ISB 6202-ZNR | |
| 6202-ZNR cross reference ISB 6202-ZNR | |
| 6202-ZNR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202-ZNR |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| Weight | 0,045 Kg |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | 6202-ZNR |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,68 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



6202-ZNR PDF download