- Loyal
- 6202-Z
6202-Z Bearing | Loyal
| 6202-Z interchange CYSD 6202-Z | |
| 6202-Z cross reference CYSD 6202-Z | |
| 6202-Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202-Z |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,04 Kg |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | 6202-Z |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| (Grease) Lubrication Speed | 20000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,64 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,72 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



6202-Z PDF download