- Loyal
- 6202-C-2Z
6202-C-2Z Bearing | Loyal
| 6202-C-2Z interchange FAG 6202-C-2Z | |
| 6202-C-2Z cross reference FAG 6202-C-2Z | |
| 6202-C-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202-C-2Z |
| m | 0,045 kg / Weight |
| d | 15 mm |
| D | 35 mm |
| B | 11 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| nB | 22400 1/min / Reference speed |
| nG | 28000 1/min / Limiting speed |
| D2 | 31,2 mm |
| d2 | 19,8 mm |
| Cr | 8400 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 3750 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 6202-C-2Z |
| rmin | 0,6 mm |
| ra max | 0,6 mm |
| da min | 19,2 mm |
| Da max | 30,8 mm |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



6202-C-2Z PDF download