- Loyal
- 6202-C-2HRS
6202-C-2HRS Bearing | Loyal
| 6202-C-2HRS interchange FAG 6202-C-2HRS | |
| 6202-C-2HRS cross reference FAG 6202-C-2HRS | |
| 6202-C-2HRS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202-C-2HRS |
| m | 0,045 kg / Weight |
| d | 15 mm |
| D | 35 mm |
| B | 11 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| nG | 19300 1/min / Limiting speed |
| Cr | 8400 N / Dynamic load rating (radial) |
| D2 | 31,2 mm |
| d2 | 19,8 mm |
| C0r | 3750 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 6202-C-2HRS |
| rmin | 0,6 mm |
| ra max | 0,6 mm |
| da min | 19,2 mm |
| Da max | 30,8 mm |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



6202-C-2HRS PDF download