- Loyal
- 6202-C
6202-C Bearing | Loyal
| 6202-C interchange FAG 6202-C | |
| 6202-C cross reference FAG 6202-C | |
| 6202-C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202-C |
| m | 0,043 kg / Weight |
| d | 15 mm |
| D | 35 mm |
| B | 11 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| nB | 22400 1/min / Reference speed |
| nG | 33000 1/min / Limiting speed |
| D2 | 31,2 mm |
| d2 | 19,8 mm |
| Cr | 8400 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 3750 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 6202-C |
| rmin | 0,6 mm |
| ra max | 0,6 mm |
| da min | 19,2 mm |
| Da max | 30,8 mm |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



6202-C PDF download