- Loyal
- 6202-2Z/16
6202-2Z/16 Bearing | Loyal
| 6202-2Z/16 interchange ZEN 6202-2Z/16 | |
| 6202-2Z/16 cross reference ZEN 6202-2Z/16 | |
| 6202-2Z/16 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202-2Z/16 |
| D | 35 mm |
| d | 16 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| Weight | 0,045 Kg |
| Size (mm) | 16x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | 6202-2Z/16 |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,65 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,75 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



6202-2Z/16 PDF download