- Loyal
- 6202-2Z-N
6202-2Z-N Bearing | Loyal
| 6202-2Z-N interchange NKE 6202-2Z-N | |
| 6202-2Z-N cross reference NKE 6202-2Z-N | |
| 6202-2Z-N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202-2Z-N |
| a | 2,06 mm |
| d | 15 mm |
| D | 35 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| b | 1,35 mm |
| f | 1,12 mm |
| D1 | 33,17 mm |
| D2 | 39,7 mm |
| Weight | 0,043 Kg |
| r1 min. | 0,6 mm |
| r2 min. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | 6202-2Z-N |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,7 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



6202-2Z-N PDF download