- Loyal
- 6202-2Z
6202-2Z Bearing | Loyal
| 6202-2Z interchange ZEN 6202-2Z | |
| 6202-2Z cross reference ZEN 6202-2Z | |
| 6202-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202-2Z |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| Weight | 0,045 Kg |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | 6202-2Z |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,65 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,75 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



6202-2Z PDF download