- Loyal
- 6202-2RU
6202-2RU Bearing | Loyal
| 6202-2RU interchange KOYO 6202-2RU | |
| 6202-2RU cross reference KOYO 6202-2RU | |
| 6202-2RU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202-2RU |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,045 Kg |
| da max | 19,5 mm |
| Da max. | 31 mm |
| ra max. | 0,6 mm |
| da min. | 19 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | 6202-2RU |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| (Grease) Lubrication Speed | 20000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,65 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,75 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



6202-2RU PDF download