- Loyal
- 6202-2RSL
6202-2RSL Bearing | Loyal
| 6202-2RSL interchange SKF 6202-2RSL | |
| 6202-2RSL cross reference SKF 6202-2RSL | |
| 6202-2RSL Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6202-2RSL |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| d1 | – mm |
| d2 | 19,4 mm |
| D1 | 30,4 mm |
| D2 | 0,6 mm |
| Bore | 0.591 Inch | 15 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| UNSPSC | 31171504 |
| Weight | 0,046 Kg |
| da min. | 19,4 mm |
| Da max. | 30,8 mm |
| ra max. | 0,6 mm |
| r1 min. | 19,2 mm |
| r2 min. | 19,2 mm |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Enclosure | 2 Seals |
| Snap Ring | No |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 11 |
| Mass bearing | 0.046 kg |
| Weight / LBS | 0.099 |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Enclosure Type | Contact Seal |
| Other Features | Deep Groove | Low Friction | NBR Seal |
| Keyword String | Ball |
| Bearing number | 6202-2RSL |
| Limiting speed | 22000 r/min |
| Reference speed | 43000 r/min |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Long Description | 15MM Bore; 35MM Outside Diameter; 11MM Outer Race Width; 2 Seals; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Steel Cage; |
| Outer Race Width | 0.433 Inch | 11 Millimeter |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Outside Diameter | 1.378 Inch | 35 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Manufacturer Name | SKF |
| Weight / Kilogram | 0.049 |
| ra max. | 0.6 mm |
| Da max. | 30.8 mm |
| da max. | 19.4 mm |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| da min. | 19.2 mm |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| r1,2 min. | 0.6 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| d2 ≈ | 18.6 mm |
| D2 ≈ | 30.5 mm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Calculation factor (f0) | 13 |
| Fatigue load limit (Pu) | 0,16 |
| Manufacturer Item Number | 6202-2RSL |
| Internal Special Features | No |
| Basic dynamic load rating C | 8.06 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 8,06 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,75 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Fatigue load limit Pu | 0.16 kN |
| Calculation factor kr | 0.025 |
| Calculation factor f0 | 13 |
| Basic static load rating C0 | 3.75 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



6202-2RSL PDF download