- Loyal
- NU1017
NU1017 Bearing | Loyal
| NU1017 interchange ISO NU1017 | |
| NU1017 cross reference ISO NU1017 | |
| NU1017 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU1017 |
| D | 130 mm |
| d | 85 mm |
| B | 22 mm |
| C | 22 mm |
| Size (mm) | 85x130x22 |
| Width (mm) | 22 |
| Bearing number | NU1017 |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



NU1017 PDF download